Niechorze co roku przyciąga do siebie dziesiątki tysięcy turystów. Szerokie i piaszczyste plaże, czysta woda w Bałtyku czy dobrze rozwinięta baza noclegowa to tylko niektóre powody, dla których turyści wybierają to niewielkie nadmorskie miasteczko. Zarówno osoby podróżujące samotnie, pary czy rodzice z dziećmi – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Co jeszcze ciekawego czeka na turystów w Niechorzu? Przygotowałem dla Was mały przewodnik po najpopularniejszych atrakcjach tego nadmorskiego miasteczka.
Plaża w Niechorzu
Niechorze może pochwalić się plażą o długości ponad czterech kilometrów, ze sporą ilością zejść i dwunastoma toaletami. Plaża w Niechorzu kilkukrotnie znalazła się w europejskim programie błękitna flaga, który wyróżnia najczystsze plaże na naszym kontynencie. Na plaży znajdują się strzeżone kąpieliska (w sezonie). Zejście do wody jest łagodne, a dodatkowo w wodzie są falochrony. W sezonie letnim na plaży można skorzystać z kilku atrakcji, przygotowanych zarówno dla najmłodszych, jak i starszych osób, a także zjeść coś w jednej z dwóch gastronomi.
Latarnia Morska w Niechorzu
Najbardziej popularną atrakcją Niechorza jest ponad 150-letnia latarnia morska. Latarnia jest udostępniona do użytku turystycznego, a to oznacza, że każdy chętny może wejść na ten 45 metrowy obiekt, aby z jego szczytu móc podziwiać panoramę na wybrzeże rewalskie. Polecam też przejść się wieczorem na spacer pod latarnią, ponieważ na noc jest podświetlana, przez co wygląda wtedy przepięknie. To świetna atrakcja, która z pewnością wszystkim przypadnie do gustu. Pod latarnią znajduje się piękny i kolorowy ogród, który stanowi dodatkową mini-atrakcję.
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
Zaraz na wschód od latarni morskiej znajdziemy Park Miniatur Latarni Morskich. W parku można zobaczyć wiele ciekawych i świetnie odwzorowanych modeli latarni morskich, zbudowanych w skali 1:10. Jeśli chcecie dowiedzieć się ciekawych informacji, na temat prezentowanych modeli latarni, możecie skorzystać z usług przewodnika. Po zakończeniu zwiedzania, można też wypić dobrą kawę w klimatycznej kawiarni na terenie parku.
Rezerwat przyrody Jezioro Liwia Łuża
Niechorze to niezwykle ciekawe miasteczko. Od północy przylega do morza, a od południa do… jeziora. I to nie byle jakiego, bo Jezioro Liwia Łuża to faunistyczny rezerwat przyrody, o powierzchni prawie 230 ha. Na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz łowienia, kąpieli, uprawiania sportów wodnych i innych podobnych czynności, a to sprawia, że jest to spokojne i świetnie zachowane pod względem przyrodniczym miejsce, które będzie nie lada gratką dla osób interesujących się przyrodą.
Plac Foki Depki
Plac Foki Depki to mały plac w samym centrum Niechorza, mieszczący się przy ulicy morskiej, blisko zejścia na plażę i przystani kutrów rybackich. Znajduje się tu pomnik postawiony na cześć foki Depki i dziko żyjących fok. Wspomniana foka Depka urodziła się w 2004 roku w Helskim fokarium. Tego samego roku została wypuszczona do morza, razem z innymi fokami. W przeciwieństwie do swych braci, foka Depka powróciła nad polskie morze i w latach 2005-2007 była jedyną dziko żyjącą foką, w rejonie wybrzeża rewalskiego. Często można było ją spotkać na plaży, wylegującą się na słońcu razem z turystami. Niestety po 2007 roku foki więcej tu nie widziano.
Motylarnia w Niechorzu
Kolejną popularną i lubianą atrakcją Niechorza jest motylarnia, która znajduje się zaraz przy latarni morskiej. W obiekcie panuje mikroklimat, dzięki któremu możemy podziwiać kilkadziesiąt egzotycznych gatunków motyli z całego świata. Urocze i barwne owady latają tu swobodnie między turystami, którym często siadają na rękach czy głowie, co jest okazją do zrobienia niepowtarzalnego pamiątkowego zdjęcia. To ciekawa atrakcja, która spodoba się zarówno najmłodszym, jak i osobom starszym. W trakcje zwiedzania motylarni można dowiedzieć się ciekawostek o życiu motyli.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu
Jeśli chcecie dowiedzieć się ciekawych informacji na temat morza Bałtyckiego, tradycji połowu ryb, nawigacji statków czy nadmorskiej przyrody, to koniecznie musicie zawitać do Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Jest tu kilka stałych wystaw tematycznych. Dodatkowo można pooglądać stare zdjęcia m.in Niechorza, Rewala czy Pogorzelicy, związane z rybołówstwem i nie tylko. To skarbnica wiedzy, z której każdy wyniesie coś dla siebie.
Atrakcje w pobliskiej Pogorzelicy
Spacerem z Niechorza można dość do pobliskiej Pogorzelicy, która pod względem terenu zabudowanego, niejako łączy się z Niechorzem. Miejscowość ta przypadnie do gustu osobom, które lubią naturę, a to dlatego, że jej największą zaletą jest duże zazielenienie w postaci licznych drzew, parków i pięknych ogrodów. Jeśli chcecie odetchnąć od miasta i udać się na łono natury to mam dla Was dobrą wiadomość. Wychodząc na wschód z Pogorzelicy natraficie na piękny nadmorski las, który rozciąga się aż do oddalonego o 10 kilometrów Mrzeżyna. To dość dzikie, ale niezwykle piękne tereny, z mnóstwem dzikich plaż. Takich unikatowych miejsc w Polsce jest już niewiele. Jeśli będziecie chcieli odpocząć od tłumów to naprawdę warto tu zajrzeć.
Atrakcje w Rewalu
Kiedy już Niechorze odkryje przed wami wszystkie swoje tajemnice to warto zajrzeć do oddalonego o dwa kilometry Rewala, w którym również można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Na sam początek warto zajrzeć do centrum Rewala, gdzie będą czekać na Was Rewalskie Wieloryby, będące wizytówką miasta. To dwa, wykonane z metalu, dużych rozmiarów szkielety wielorybów, przy których turyści ochoczo robią sobie zdjęcia. Tuż obok znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać widok na plażę i morze. Pary i małżeństwa mogą przejść się urokliwą i kolorową Aleją Róż i Aleją Zakochanych. Inne znane atrakcje Rewala to Bajkowa Chata, amfiteatr, Park Wieloryba, oceanarium czy park linowy.
Jeden komentarz