Dolny Śląsk to prawdziwa kraina zamków – średniowiecznych warowni, renesansowych rezydencji i malowniczych ruin. Pod koniec lata, wraz z przyjaciółmi, wybraliśmy się na zwiedzanie Zamku Książ, który zrobił na nas tak wielkie wrażenie, że postanowiliśmy poznać również inne dolnośląskie zamki. Wybór padł na Zamek Bolków – majestatyczną warownię górującą nad miastem, która przyciąga wzrok swoją charakterystyczną wieżą dziobową. Choć mniej znany niż Książ, ten XIII-wieczny zabytek ma ciekawą historię i wiele do zaoferowania zwiedzającym. Dziś zabiorę Was w podróż przez wieki istnienia tej niezwykłej budowli, opowiem o jej burzliwych dziejach, przedstawię znajdujące się tu muzeum i podzielę się praktycznymi wskazówkami dla odwiedzających. Po lekturze tekstu z pewnością wpiszecie Zamek Bolków na swoją listę miejsc do odwiedzenia na Dolnym Śląsku.
Zamek w Bolkowie i jego położenie
Zamek Bolków wznosi się dumnie na Zamkowym Wzgórzu (396 m n.p.m.), dominując nad malowniczą panoramą miasta. Położony jest w strategicznym miejscu – od strony rzeki Nysy Szalonej jego zbocze opada stromym, 90-metrowym urwiskiem, podczas gdy wschodnia część wzgórza łagodnie schodzi w stronę zabudowań miejskich.
Ta jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska zajmuje imponującą powierzchnię 7600 m² i należy do typu zamków wyżynnych. Z murów warowni rozciąga się wspaniały widok na Góry Kaczawskie i Sudety Środkowe. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy – twierdza stanowiła ważny punkt kontrolny na szlaku handlowym prowadzącym z Czech przez Sudety na Śląsk.
Historia Zamku Bolków
Historia Zamku Bolków sięga XIII wieku, kiedy to pierwsze wzmianki o warowni pojawiły się w 1277 roku za sprawą księcia legnickiego Bolesława II Rogatki. Jednak prawdziwy rozkwit zamku rozpoczął się dopiero za panowania jego syna, Bolka I Surowego, który znacząco rozbudował twierdzę, otaczając ją potężnymi murami obronnymi i systemem bram.
To właśnie za czasów Bolka I powstała charakterystyczna wieża dziobowa – jedyna taka konstrukcja w Polsce. Mierząca 25 metrów budowla nie tylko broniła zamku, ale też pełniła rolę więzienia – w jej przyziemiu znajdował się osławiony loch głodowy, gdzie zsyłano skazańców.
Kolejni władcy, Bernard Świdnicki i Bolko II Mały, również przyczynili się do rozwoju warowni. Pod ich rządami Zamek w Bolkowie stał się najpotężniejszą twierdzą na Śląsku i pełnił funkcję książęcego skarbca. Z tego okresu zachowały się niektóre elementy architektoniczne, między innymi portale na parterze i unikatowe okno w kształcie koniczyny.
Po śmierci Bolka II w 1368 roku zamek przeszedł pod władzę Korony Czeskiej. Największe zmiany przyniósł wiek XVI, kiedy to architekt Jakub Parr kierował rozbudową warowni. Powstał wtedy renesansowy Dom Niewiast, a fortyfikacje zostały przystosowane do użycia broni palnej.
Zamek niejednokrotnie był świadkiem burzliwych wydarzeń. W 1463 roku zdobył go król czeski Jerzy z Podiebradów, osadzając tu później rycerza Jana z Czernej, który zasłynął z rozbojów. Pięć lat później rozwścieczeni mieszkańcy okolicznych miast zdobyli Zamek w Bolkowie, a samego rycerza powiesili na wieży. Ostatni poważny konflikt rozegrał się podczas wojny trzydziestoletniej, gdy w 1646 roku Szwedzi zdobyli warownię, znacznie ją uszkadzając.
W 1703 roku zamek kupili Cystersi z Krzeszowa, jednak po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przeszedł we władanie państwa pruskiego. Opuszczony, zaczął popadać w ruinę. Na szczęście w XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające, które z przerwami trwają do dziś, pozwalając nam podziwiać tę wyjątkową budowlę.
Zwiedzanie Zamku w Bolkowie
Zwiedzanie Zamku Bolków najlepiej rozpocząć od dziedzińca głównego, skąd od razu rzuca się w oczy najbardziej charakterystyczny element warowni – wieża dziobowa. Ta unikatowa w skali Polski konstrukcja wznosi się na wysokość 25 metrów i ma niezwykły, kroplisty kształt z charakterystycznym „dziobem”. Taka forma nie była przypadkowa – dziób miał za zadanie odbijać pociski i chronić wieżę przed ostrzałem artyleryjskim.
Wejście na szczyt wieży wymaga nieco wysiłku – trzeba pokonać strome, wąskie schody umieszczone wewnątrz grubego na 4,5 metra muru. Jednak trud wspinaczki wynagradza przepiękna panorama – z góry rozciąga się widok na Góry Kaczawskie, Sudety Środkowe i malowniczo położone miasto Bolków. W przyziemiu wieży znajduje się wspomniany wcześniej loch głodowy, do którego zrzucano skazańców.
Podczas spaceru po zamkowych murach warto zwrócić uwagę na zachowane elementy gotyckiej architektury. Szczególnie cenne są portale na parterze, dwudzielne okno wychodzące na dziedziniec oraz wyjątkowe okienko w kształcie koniczyny. Dodatkową atrakcją Zamku w Bolkowie jest odkryte niedawno podczas prac archeologicznych najstarsze okno w Polsce, liczące ponad 700 lat.
W odrestaurowanym Domu Niewiast mieści się muzeum zamkowe z ciekawą ekspozycją stałą i czasowymi wystawami, ale o tym opowiem w dalszej części wpisu. Podczas zwiedzania warto też zajrzeć na zewnętrzne dziedzińce i przyjrzeć się systemowi fortyfikacji z bastejami, który chronił warownię przed atakami z bronią palną.
Atrakcje w Zamku Bolków
Na zamku regularnie odbywają się wydarzenia historyczne organizowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Podczas turniejów rycerskich i pokazów rzemiosła można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało średniowieczne życie. Jednak największym wydarzeniem jest Castle Party Festival, który od lat przyciąga miłośników muzyki gotyckiej z całej Europy. W lipcu zamkowe mury wypełniają się muzyką, a przestrzeń wokół warowni zamienia się w miejsce spotkań fanów alternatywnej kultury.
Na terenie zamku działa również niewielki bar, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu. Dla osób potrzebujących stałego kontaktu ze światem udostępniono bezpłatną sieć Wi-Fi. Zamek jest dostępny do zwiedzania przez cały rok, choć godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu, dlatego najlepiej sprawdzić je na stronie internetowej zamek-bolkow.info.pl
Muzeum Bolków
Muzeum na Zamku Bolków, będące oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, mieści się w odrestaurowanym Domu Niewiast. Historia muzeum sięga początku XX wieku, gdy z inicjatywy Bolkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami utworzono pierwszą wystawę w odnowionym renesansowym budynku.
Dziś na pierwszym piętrze muzeum znajduje się stała ekspozycja poświęcona budownictwu obronnemu księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Wystawa przybliża zwiedzającym system fortyfikacji, który chronił średniowieczny Śląsk. Na parterze regularnie organizowane są wystawy czasowe o różnorodnej tematyce – od historycznych po artystyczne. Warto wspomnieć, że muzeum stale pracuje nad powiększaniem swojej kolekcji, odtwarzając dawne zbiory dzięki zaangażowaniu pracowników i wsparciu miłośników historii.
Zamek Bolków: bilety i praktyczne informacje
Ceny biletów na Zamek Bolków są przystępne – bilet normalny kosztuje 20 złotych, a ulgowy 15 złotych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na zniżki. W poniedziałki wstęp na zamek jest bezpłatny, ale warto pamiętać, że sale wystawowe są wtedy nieczynne.
Jak dojechać do Zamku Bolków? Warownia znajduje się przy ulicy Bolka w samym centrum miasta. Podróżując samochodem, najlepiej kierować się drogą ekspresową S3 na trasie Jelenia Góra – Wrocław, a następnie zjechać na Bolków. Pod zamkiem znajduje się niewielki parking, gdzie można zostawić samochód – opłata to 3 złote za godzinę. Alternatywnie można skorzystać z darmowych parkingów miejskich, które znajdują się około 300 metrów od zamku.
Zamek jest otwarty przez cały rok, jednak godziny zwiedzania różnią się w zależności od sezonu. Na zwiedzanie całego kompleksu warto zarezerwować około 1-2 godzin. Podczas spaceru po zamku można skorzystać z małego baru, gdzie serwowane są napoje i przekąski. W sezonie letnim działa także punkt z lodami.
Warto wiedzieć, że na terenie zamku dostępne jest bezpłatne Wi-Fi. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamówienia przewodnika, jednak należy to zgłosić z wyprzedzeniem. Planując wizytę w Zamku Bolków, zalecam zabranie wygodnego obuwia na zwiedzanie – zamkowe schody są strome, a nawierzchnia jest dość nierówna.
Zamek Bolków na mapie
Więcej zdjęć z Berlina w wysokiej rozdzielczości zobaczysz na naszym dysku google drive. Zamieszczone tutaj zdjęcia możesz bezpłatnie użyć na zasadach opisanych tutaj.