Województwo zachodniopomorskie znane jest z wielu pięknych i ciekawym miejsc. Dostęp do morza sprawia, że mieści się tu wiele klimatycznych nadmorskich miasteczek, które co roku przyciągają do siebie setki tysięcy turystów z całej Polski. Dla osób lubiących wypoczynek na łonie natury czeka tu kilka parków narodowych oraz krajobrazowych, które oferują piękne sielankowe krajobrazy, spokój i ciszę. Bardziej aktywne osoby z pewnością zainteresują liczne szlaki rowerowe i piesze, które wytyczone są przez ładne krajobrazowo tereny. Co jeszcze warto zobaczyć w Zachodniopomorskim? Oto moja subiektywna lista najciekawszych atrakcji Pomorza Zachodniego, które miałem okazje odwiedzić!
Szlak Velo 10
Skoro to blog o podróżach rowerowych to na pierwszym miejscu musiał się znaleźć jeden najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce, czyli szlak Velo 10 (nazywany też Velo Baltica). Ten niezwykle piękny szlak, biegnący wzdłuż Polskiego wybrzeżna, rocznie pokonuje dziesiątki tysięcy rowerzystów. Co oferuje szlak Velo 10? Po pierwsze na jego trasie można zwiedzić wiele cudownych nadmorskich miejscowości i wioseczek. Po drugie podczas jego pokonywania można podziwiać piękny nadmorski krajobraz. Piaszczyste plaże, morze Bałtyckie, klify, latarnie morskie, nadmorskie lasy i wiele więcej. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, ta propozycja z pewnością jest dla Was. Oczywiście nie trzeba pokonywać całego szlaku, można wybrać tylko interesujący nas odcinek. W województwie zachodniopomorskim polecam szczególnie trzy odcinki tego szlaku. Pierwszy to Kołobrzeg — Mielno, drugi Mrzeżyno — Rewal, a trzeci Międzyzdroje — Dziwnów.
Niechorze i Rewal – co warto zobaczyć
Pozostając przy nadmorskich terenach, polecam zatrzymać się na chwilę w Rewalu oraz pobliskim Niechorzu. Tu klasycznie, największymi atrakcjami będą piękne piaszczyste plaże i morze. Ale oprócz tego oba miasteczka mają do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. W Niechorzu możemy zobaczyć niezwykle popularną latarnię morską, motylarnię, rezerwat przyrody jezioro Liwia Łuża czy park miniatur latarni morskich. Natomiast w Rewalu znajdziemy przepiękny deptak z platformą widokową czy aleję zakochanych. Warto też przenieść się nieco w przeszłość za sprawą kolejki wąskotorowej (ciuchci retro), która zabierze Was na przejażdżkę po takich nadmorskich miejscowościach jak Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze i Pogorzelica. Zobacz także wszystkie inne atrakcje Niechorza tutaj.
Międzyzdroje i Świnoujście — atrakcje
Międzyzdroje, choć zatłoczone latem, mają niewątpliwie swój urok. Długie zadbane molo, piaszczysta plaża, w oddali wysokie zielone klify Wolińskiego Parku Krajobrazowego, a do tego piękne kolorowe parki. Taka mieszkanka naprawdę może się podobać. Oprócz zobaczenia popularnych atrakcji w Międzyzdrojach, warto też wybrać się na mały spacer plażą do Głazów Piastowskich.
Świnoujście to również przepiękna nadmorska miejscowość, która zachwyca ilością zieleni, piękną architekturą i nowoczesnym deptakiem. Najbardziej znaną atrakcją Świnoujścia jest Stawa Młyny, czyli stawa w kształcie wiatraka na końcu zachodniego falochronu. Obiekt też został niedawno odnowiony, dzięki czemu jeszcze bardziej zachwyca swym urokiem. Jeśli będziecie w Międzyzdrojach lub Świnoujściu, to warto zobaczyć również inne atrakcje wyspy Wolin.
Atrakcje na wyspie Wolin
Jednym z moich ulubionych miejsc na pomorzu zachodnim jest wyspa Wolin. Znajduje się tu wiele pięknych miejscowości, jak chociażby wspomniane wcześniej Międzyzdroje czy Świnoujście. Warto jeszcze zahaczyć o takie miasteczka jak Wisełki, Międzywodzie, Wolin czy Wapnica. Dużą część wyspy zajmuje teren Wolińskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się popularna zagroda z żubrami oraz innymi zwierzętami, a także wiele ciekawych szlaków rowerowych i pieszych. W głębi wyspy znajduje się popularne jezioro Turkusowe oraz Piaskowa Góra. Będąc w pobliżu jeziora, warto też zajrzeć na pobliskie tarasy widokowe Grodzisko w miejscowości Lubin, z których można podziwiać przepiękną panoramę na Zalew Szczeciński. Jeśli zainteresowała Was wyspa Wolin, to więcej szczegółowych informacji na temat znajdujących się na niej atrakcji znajdziecie w tym wpisie.
Drawieński Park Narodowy
Dla tych, którzy chcieliby nieco odpocząć od miejskiego zgiełku, polecam wypoczynek na łonie natury. W tym przypadku dobrą propozycją będą niezwykle atrakcyjne tereny Drawieńskiego Parku Narodowego. Znajdziemy tu wiele ciekawych szlaków rowerowych oraz pieszych. Jeśli lubicie biwaki, to z całą pewnością ucieszy Was informacja, że na terenie parku można biwakować oraz łowić ryby. Oczywiście w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach i po uiszczeniu opłaty. Jeśli zaciekawiła Was ta propozycja, to odsyłam Was do wpisu poświęconemu Drawieńskiemu Parku Krajobrazowemu, gdzie znajdziecie więcej zdjęć, miejsc i ciekawostek o tym miejscu.
Drawski Park Krajobrazowy
Drawski Park Krajobrazowy często nazywany jest mazurami pomorza zachodniego. I coś w tym jest. Znajduje się tu wiele magicznych jezior, które w sezonie letnim często są oblegane przez fanów sportów wodnych. Natomiast miłośników rowerów ucieszy fakt, że znajduje się tu wiele ciekawych szlaków rowerowych, które zapewnią rozrywkę nawet na kilka dni. Przy okazji nie ograniczałbym się tylko do szlaków asfaltowych, tylko nieco się zagłębił w mniej popularne trasy, które potrafią pozytywnie zaskoczyć pięknymi sielankowymi krajobrazami. Jeśli dodamy do tego wiele ciekawych miejsc i miasteczek, to mamy przepis na udany weekend. Na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się bogata oferta noclegowa, w tym także sporo klimatycznych campingów tuż nad wodą, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Iński Park Krajobrazowy
Moją następną propozycją, którą warto odwiedzić w zachodniopomorskim, jest Iński Park Krajobrazowy. To również propozycja dla osób, które lubią blisko kontakt z naturą. Liczne szlaki piesze, rowerowe, czyste jeziora, kąpieliska czy campingi, to tylko niektóre z atrakcji, które tu znajdziemy. Jeśli będziecie w miejscowości Ińsko, warto wejść na wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę na jezioro Ińsko i spory kawałek Ińskiego Parku Krajobrazowego. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że nie jest ono raczej oblegane przez turystów. Jeśli więc Waszym priorytetem jest cisza i spokój, warto dać szansę Ińskiemu Parku Krajobrazowemu. Zaciekawieni? Zapraszam do wpisu o Ińskim Parku Krajobrazowym.
Wszystkie miejsca, które przedstawiłem powyżej, to moja subiektywna lista ulubionych lokalizacji, które odwiedziłem na przestrzeni ostatnich kilku lat. Z czasem na pewno ją rozszerzę o nowe miejsca. A Wy jakie atrakcje Pomorza Zachodniego polecacie odwiedzić? Czekam na Wasze propozycje w komentarzach!
Bardzo polecam odwiedzić Kamienne Kręgi w Grzybnicy (niedaleko Koszalina)!
Jest to miejsce mocy w środku lasu, w którym czczeni są pogańscy bogowie, w którym składane są im dary i odprawiane są rytuały. To jedna z bardziej tajemniczych atrakcji niedaleko Koszalina.
Znakomite miejsce, żeby się wyciszyć, pomedytować czy nabrać energii. Idealne dla miłośników natury, magii czy historii.
Te miejsce zostało stworzone przez Gotów, przybyłych ze Skandynawii między I a III wiekiem. Według radiestetów każdy krąg emanuje mistyczną energią, którą bez problemu można poczuć. Tam właśnie poganie, wiedźmy, szamani i inni stworzyli swoje miejsce kultu 🔮
Idąc nieco głębiej w las, znajdziemy magiczne drzewo (zwane Drzewem Darów, Drzewem Czarownic czy też Strażnikiem lasu ) z pięcioma pnącymi się w niebo odnogami, na którym ludzie wieszają mnóstwo pięknych darów, takich jak pióra, naszyjniki, bransoletki, wianki, wstążki, ozdoby z drewna, łapacze snów…jest także czaszka dzika z wypalonymi symbolami oraz mały ołtarzyk z runami z mnóstwem monet i świecą 🌳📿🕯️
Obok wiedźmy zbudowały swój piękny duży szałas, w którym czuć magię ✨
W pobliżu znajduje się krąg z kamieni z miejscem na ognisko w samym jego centrum, gdzie jest najwięcej energii. To tu dzieje się właśnie prawdziwa magia 🔮
Dzięki za komentarz. Wiosną spróbuję zahaczyć o te miejsce, zwłaszcza, że mam tam stosunkowo blisko :))